25. ledna 2025 – 10:00 – 13:30
Dopolední workshop Feldenkraisovy metody na téma Rotace páteře
Rotace a protirotace je jeden ze základních pohybů naší páteře, bez něhož se neobejdeme při běžných každodenních činnostech.
Umožňuje nám pohodlně se podívat dozadu, když couváme autem. Rychle se rozhlédnout, než přejdeme ulici. V podstatě lze říci, že pokud se nedíváme přímo před sebe, ale pootočíme hlavu jakýmkoli směrem, dochází v páteři k nějaké míře rotace. I při obyčejné chůzi se v páteři děje rotační pohyb (ramena a pánev rotují proti sobě), který přispívá k rovnováze, lehkosti a efektivitě chůze.
Rotace je také jedním z pohybů, který často neprovádíme ideálně. Některé úseky naší páteře (většinou hrudní) při něm „spí“, zatímco jiné dřou a jsou přetížené (většinou krční a bederní). Důsledkem toho pak bývá pocit námahy či zatuhlosti při otáčení, v horším případě bolest. A někdy i úraz kolene při sportu, když při nečekaném pohybu místo rotace v páteři dojde k rotaci v koleni.
Ve třech lekcích Feldenkraisovy metody proto prozkoumáme rotaci a protirotaci páteře v nejrůznějších polohách. Zvědomíme si a probudíme spící obratle, aby se znovu zapojily do pohybu. Odměnou nám bude pocit větší svobody (nebo „promazaných kloubů“) a lehkosti při otáčení a vzpřímený postoj bez námahy. Někdo možná i povyroste o pár centimetrů. A s tím vším jde ruku v ruce dobrá nálada.
Účastníci dostanou po skončení audionahrávky lekcí ze semináře.
Během semináře proběhnou dvě krátké přestávky, drobné občerstvení zajištěno.
Cena: 950 Kč, záloha 500 Kč je zároveň i rezervací (na účet 2100239077/2010)
Přihlášky: Jana Kvapilová, 774 596 646, info@centrumvitality.com
O Feldenkraisově metodě:
Moshé Feldenkrais svoje skupinové lekce nazval „pohybem k sebeuvědomění“ (awareness through movement). Naznačil tak, že jsou prostředkem k tomu, uvědomit si skrze způsob, jakým se pohybuji, sebe sama, své návyky, svá omezení, ale i své (často plně nevyužívané) možnosti. Lekce proto pracují s tělesným vnímáním, uvědomováním si pohybu a jeho různých variant, jeho kvality, vztahů mezi různými částmi těla. Skládají se z jednoduchých pohybů, které se různým způsobem zkoumají, rozvíjejí a kombinují. Tempo cvičení je pomalejší. Lektorka nepředcvičuje, nýbrž vede lekci slovně. Důraz je kladen na kvalitu pohybu a příjemný prožitek, nikoli na výkon. Pro mnoho cvičících mají lekce i duchovní rozměr, cítí se po nich psychicky osvěženi a přeladěni, jsou pro ně meditací v pohybu.
Lektorka:
Mgr. Helena Gogelová
Původní profesí fyzioterapeutka, nyní působí jako lektorka Feldenkraisovy metody a tlumočnice na pražském výcviku Feldenkraise. Feldenkraisova metoda je pro ni srdcovou záležitostí, která jí zásadně proměnila život. A skrze kterou nyní pomáhá lidem objevit netušené pohybové možnosti svého těla, zbavit se bolestí, otevřít nové obzory a přinést do svého života více svobody a lehkosti nejenom v pohybu. Působí v Praze a online prostoru.
Více informací o lektorce a Feldenkraisově metodě najdete na jejích webových stránkách https://feldenkraisova-metoda.cz/.