acupuncture_heart acupuncture_sanjiaoV Číně se vypráví příběh o starém muži, který byl schopen změnit kus skály na zlato. Jednoho dne se přišel na něj podívat chlapec a žádal jej o pomoc. Stařec řekl: „Chlapče! Co chceš? Zlato? Mohu ti dát všechno zlato, které chceš.“ Chlapec odpověděl: „Nikoliv, mistře, to co chci, není tvoje zlato. To co chci, je způsob, jak změnit skálu na zlato!“

Chi kung může být způsobem, jak v sobě toto zlato najít. „Jednoduché“ cvičení, které při pravidelném praktikování přináší to, co nám v dnešní době nejvíce chybí: pohyb bez velkého výdeje energie, dobrou kondici, vyrovnanost a zkušenost bezpilulkového zdraví.

Čchi je vitální síla, která oživuje hmotné tělo a je zdrojem života. Prohání se tělem po drahách nazývaných meridiány. Jakákoliv překážka v cestě způsobuje váznutí čchi-energie. To se může projevovat různě – tlakem, bolestí, tuhými svaly, nevolností, zimou apod. Množství a kvalita čchi-energie je závislá na denním čase (mění se v pravidelných cyklech – orgánové hodiny), je ovlivňována vaší myslí, potravou a dokonce vaší náladou – emocemi.

Chi kung – v Číně je slovo kung často používáno místo kung-fu, což znamená energie a čas. Jakékoliv studium a trénink, který vyžaduje mnoho energie a času k učení nebo dosažení, se nazývá kung-fu. Chi kung je kultivace čchi, která vyžaduje Dlouhý čas a mnoho úsilí. Chi kung tedy znamená rozvíjení a kultivaci vitální síly-energie v  těle člověka. Je to způsob, jak ovlivnit množství a kvalitu čchi.

Preventivní působení na nerovnováhu v těle je mnohem účinnější než léčení již nemocného organismu. V  dávných dobách byli lékaři oceňováni za to, že k  nemoci vůbec nedošlo. Chi Kung je řada individuálních cvičení, která pracují s energií (Dech je jen jedna z forem energie, kterou tělo používá). Tato jsou více podobná meditaci a jsou primárně prováděna ve stoje.

V kurzech chi kung se můžete seznámit s následujícím cvičením:

Ba Duan Jin (Pa tuan ťin, Osm kusů brokátu) – je jeden z nejcvičenějších souborů v Číně i ve světě. Existuje mnoho verzí tohoto cvičení, my praktikujeme cvičení Dr. Yang Jwing-minga.

Tao Yoga Ba Xian (Tao jóga Pa Sien, Osm nesmrtelných) – taoistické cvičení inspirované vlastnostmi Osmi nesmrtelných – Ba Xian, jež jsou v Číně velmi oblíbeni pro svůj charakter.

Z dalších cvičení uveďme San Jiao, Tao Jin, Wu Qin Si.