yeung-sau-chung-01jedinečné a komplexní cvičení

John Conroy (překlad Petra Tesařová, 2014)

  • Stimuluje orgány, klouby, kůži, svaly, fascie, šlachy, úpony, kosti a všechny fyziologické systémy
  • Praktické bojové aplikace
  • Přístupné zcela slabým i velmi silným
  • Prospěšné pro staré i mladé, muže i ženy
  • Může být prováděno doma nebo venku
  • Nevyžaduje žádné speciální oblečení nebo vybavení

Význam pro zdraví

Tai chi chuan je založeno na myšlence, že mysl, tělo a emoce jsou neoddělitelné. Cvičení, které trvá asi 20 minut, je navrženo tak, aby usnadňovalo fyzický, duševní a emocionální vývoj. Skládá se ze 124 pohybů, provádí se pomalým, hladkým a plynulým způsobem, což umožňuje uvolnit tělo a podpořit krevní oběh; posílit svaly a promazat klouby, rozvíjet soustředění a stimulovat vědomí; posílit srdce a plíce a zmírnit únavu, napětí a stres.

Zjemňující cvičení, zavedené Grangmaster Yeung Ma Lee, dále pomáhají studentům pochopit, jak se vnitřně ztotožnit s  cvičením Tai chi chuan rodiny Yeung – cestou zjemnění připojení tkání ke všem kloubům, aby se zvýšil rozsah pohybu.

Význam pro sebeobranu

Studium Tai chi chuan je studium uvolnění a síly. Tělo cvičícího se naučí čerpat prostředky, které jsou u průměrné osoby v nečinnosti: sílu ze šlach namísto ze svalů a sílu rovnováhy místo fyzické síly. Síla a sebeobrana v Tai chi chuan jsou zakořeněny v orgánech, fasciích, šlachách a v mysli. Síla protivníka je neutralizována, odkloněna a navrácena zpět. Prakticky jsou aplikovány energie a neústupná síla.

Pěstování tohoto široké spektra schopností vede ke zlepšení zdraví a vitality. Kůže se stává jasnější, svaly se uvolňují, normalizuje se hmotnost a dýchání se stává klidnější, stabilnější a efektivnější.

Fyziologie Člověka

Pohyby Tai chi chuan bývají modelovány na pohybech zvířat: jeřáb, opice, tygr, kůň, atd. Nicméně aby bylo možné využít dovednosti nutné k využití „Jin“ (síla a energie) v boji, je třeba pochopit lidskou fyziologii, totiž představu parkingu kostrče a vyprázdnění (uvolnění) hrudníku. To jsou dvě ze základních pravidel pro praktikování skutečného Tai chi chuan rodiny Yeung. Za prvé, pozor na špatnou interpretaci. Parking kostrče NENÍ podsazení pánve (pánevní naklopení) a vyprázdnění hrudník NENÍ nahrbení (schoulení) ramen dopředu.

Parking kostrče znamená uzamknout na správném místě vrcholky holenních kostí a vyprázdnění hrudníku (v různých stupních podle instrukcí) by mělo umožnit, aby hrudník spočinul v souladu s C zakřivením (kyfózou) hrudních obratlů a podpořil tak záda a páteř. Takovéto správné nastavení umožňuje síle dostat se do psychického centra kolem pupku. K oběma těmto konceptům musí být předány pečlivé a znalé instrukce.

S takovými instrukcemi lze díky řádnému uzamčení holenních kostí pomocí parkingu kostrče předcházet zranění kolena u všech cvičících. Při správném vyprázdnění hrudníku budou ramena uvolněna vpřed pasivně (a ne nadbytečně moc), umožní tak energii klesnout dolů a vytvořit pocit klidu. Tyto dva koncepty (pojmy) jsou během náročných (upřesňujících?) instrukcí Grandmaster Yeung Ma Lee vyučovány a jasně zdůrazňovány.

https://www.centrumvitality.com/wp-content/uploads/2016/04/yeung-sau-chung-01.jpghttps://www.centrumvitality.com/wp-content/uploads/2016/04/yeung-sau-chung-01-150x150.jpgcvTai Chitai chijedinečné a komplexní cvičení John Conroy (překlad Petra Tesařová, 2014) Stimuluje orgány, klouby, kůži, svaly, fascie, šlachy, úpony, kosti a všechny fyziologické systémy Praktické bojové aplikace Přístupné zcela slabým i velmi silným Prospěšné pro staré i mladé, muže i ženy Může být prováděno doma nebo venku Nevyžaduje žádné speciální oblečení...Jógové studio v Olomouci⎟cvičení a kurzy