Rozhovor s Monikou Chromcovou

Připomíná vám to něco?

Chodíte do svého oblíbeného jógového centra, na svoji oblíbenou lekci, máte oblíbenou lektorku nebo lektora a občas byste se jich na něco zeptali?

Je to snad pocit, že nechcete vypadat zvědavě, nebo máte dojem, že by na vás neměli čas, nebo vám to nedovolí obyčejný strach, se nezeptáte vůbec na nic…

Ráda to tady a teď udělám za vás a o rozhovory se v průběhu příštích měsíců s vámi podělím.

Je jen na vás, zda si k tomu zapálíte voňavou svíčku, dáte si šálek oblíbeného čaje nebo kávy, zachumláte se pod hřejivý pléd a jednoduše si to užijete 😊

Zvu vás tedy do zákulisí lektorky Moniky Chromcové.

MONI, co vnesla jóga do tvého běžného života a v čem tě ovlivnila?

Jóga pro mě byla láskou na první pohled a našla si plnohodnotné místo v mém životě. Nejprve změnila můj náhled na tělo a tělesný pohyb – přenesla mě přes hranici vnímání cvičení z pohledu čistě jen posílení a částečného protažení těla k pojmům jako je pružnost a ohebnost, schopnost balancovat na jedné noze a také umět rotovat trupem 🙂 Bylo to pro mé tělo nové a báječné! Postupně mi poodkryla cestu k větší vnímavosti, citlivosti, soustředění a také uvědomění si, jak důležité je propojit tělo, mysl a duši v jeden fungující celek… A toto vše mě jemně a trpělivě učila přenést i do běžného života – neustrnout na „mrtvém bodě“ a umět vykročit vpřed, ustát nečekané a také méně příjemné životní situace, vzít si zkušenost z toho, co se mi nepodařilo, změnit to, co mi nevyhovuje a přijmout to, co změnit nelze a hlavně být více pozorná sama k sobě a ke svým potřebám.

Chtěla bych srdečně poděkovat této „krásné ušlechtilé dámě“, neboť otevřela úplně novou kapitolu mého života, je mou milou přítelkyní na mé pouti a pokud se naše cesty jednou rozejdou, vždy na ni budu vzpomínat s láskou 🙂

Všimla sis na svých lekcích, která ásana je nejvíce a která naopak nejméně oblíbená? Proč si myslíš, že tomu tak je?

Úplně zjednodušeně a všeobecně je nejoblíbenější šavásana 🙂 a nejméně tzv. „ptačí pozice“, které jsou určitou výzvou (např. vrána, jestřáb). Oblíbené jsou také rotace, které většině pomáhají při bolestech zad. Jinak hodně záleží, v jakém období a naladění se člověk nachází – kdo je v neklidu a stresu, rád se předkloní a tím zklidní, kdo je naopak bez energie a potřebuje vzpruhu, přivítá energetizující záklonové pozice. Když máme před sebou nějaké rozhodnutí, intuitivně vyhledáváme rotace, když jsme nesoustředění, potřebujeme se postavit na jednu nohu a balancovat a když potřebujeme změnit pohled na věc, vstoupíme do obrácených pozic. Přestože tyto „vhledy“ nemusí běžně lidi znát, často za mnou chodí po lekci se slovy: „Dnes mi udělala moc dobře ta a ta pozice, protože…“ To mám vždy radost, jak to hezky funguje 🙂 A u mě tomu není jinak!

Jaká byla nejhezčí reakce na některou z tvých lekcí?

Vážím si všech postřehů a reakcí, vždy jsou dobrou zpětnou vazbou a úplně otevřeně říkám, že mě také vždy upřímně potěší a povzbudí. Jedna mě však obzvláště potěšila a stále ve mě přebývá – darování velice zajímavé a inspirativní knihy (ne o józe:)), s nádherným věnováním a poděkováním za to, co lidem přináším a jak jim pomáhám. O to dojemnější bylo, že kniha na mě „čekala“ právě tady, ve Vitalce na stole a já dodnes nevím, kdo je tím milým dárcem. Možná alespoň touto cestou mé srdečné poděkování 

Jsi vždy nad věcí nebo je něco, co tě dokáže rozladit?

Určitě nejsem vždy nad věcí, ale učím se – krůček po krůčku přijímat, odpouštět, pochopit, nesoudit. Jsou však situace, kdy to pro mě není jednoduché – tou je zejména bezohlednost některých lidí na ulicích, v autech.

Když si chceš udělat radost, jaké tři věci uděláš jako první?

Bez rozmýšlení – ráno zajdu na své oblíbené Poděbrady, kdy tam ještě skoro nikdo není a: 1.obejdu jezero, 2.zaplavu si na nuda pláži, 3.dám si kafíčko s výhledem na klidnou hladinu jezera a cítím se jako na dovolené. 

Co dělá tvůj život krásným?

Radost z každého dne!

Jaké lidské vlastnosti si vážíš obecně a čeho si nejvíce ceníš v partnerském vztahu?

Všeobecně si vážím upřímnosti a otevřenosti, pravdomluvnosti a zodpovědnosti. V partnerském vztahu je pro mě důležitá důvěra, bez ní nemůžu vztah žít „naplno“.

Těžké životní situace, které občas zažívá asi každý. Co ti pomáhá takové chvíle překonat?

Příroda – je pro mě všelék! Jinak hluboký nádech výdech a přesvědčení sebe sama, že je to určitě cenná zkušenost, která do mého života patří. Mezitím proběhne – tuším, že mnohým dobře známé – bilancování a balancování, otázky „Proč“ a pochybnosti, zda a jak situaci zvládnu a čím si můžu pomoci. Vysvobození je přijetí, pokora a pochopení, že životu můžu plně důvěřovat a vše v něm má svůj význam.

Měly jsme to štěstí jít společně Camino de Santiago. Co ti tato cesta dala a šla bys znovu?

Naše pouť byla pro mne velice silným zážitkem a také setkáním krásných duší! Mou osobní cestu provázela čistá radost ze sebe a ze všeho okolo. Cítila jsem hlubokou úctu a pokoru a nezapomenutelným zážitkem pro mne bylo setkání s Atlantikem – symbolem obrovské síly a svobody. Přes svou bouřlivost mi přinášel hluboký klid a mír a zároveň sílu a víru v sebe a život se vším, co nám přináší.

A co mi navíc dala? Krásná nová přátelství, kterých si nesmírně vážím…

Těším se moc na další takovou cestu – ať společnou nebo pokud v sobě najdu dostatek odvahy, tak jen a jen se sebou 🙂

Jaké životní motto je ti nejblíž?

Prožívat vnitřní radost bez ohledu na vnější okolnosti a být sobě tím nejlepším přítelem! A také…. „Carpe diem“ 🙂

Děkuji za rozhovor.

Jitka Šínová

… z mého vnitřního zákulisí…

Přes všechny „překážky“, které během rozhovoru nastaly, jsem si vyzkoušela, co všechno jsem kromě pružného těla díky józe získala a čeho kromě dobré kávy není nikdy dost… trpělivost. Moni mě překvapila tím, že by si klidně po X letech zašla na fotbalový zápas, aby nasála mužskou energii oproti té jógové, výhradně ženské.

Redaktorka Jitka Šínová

Pracuje v nakladatelství a více jak 10 let se věnuje józe, která se stala přirozenou součástí jejího života.

Ve volném čase medituje, cestuje, čte, píše články, je kreativní a jednou by se ráda vrátila k oblíbenému malování.

Baví ji pečení muffinů, se zájmem si s ní popovídáte nejen o vaření, ale o všech životních situacích, v kavárně nebo u dobrého piva.

Má ráda módu, kterou ale bere s nadčasovou lehkostí a zůstává vždy sama sebou.

Je věčnou optimistkou, se smyslem pro humor a její celoživotní motto je: v jednoduchosti je krása.

Za všech okolností se na ni můžete spolehnout a nejčastěji ji zastihnete s upřímným úsměvem od ucha k uchu.