Svobodová Ivana

Kurz jógy pro začátečníky

Srdečně vás zvu na své cvičení, při kterém se zaměřuji zejména na jeho zdravotní aspekty – správné provedení pozic a na nápravu vadného držení těla. Vítání jsou všichni, kdo si chtějí zlepšit kondici, anebo jen zkusit, co by jim mohla jóga přinést. Lekce nejsou zaměřeny na výkon či na zvládání extrémně náročných pozic, ásany jsou doplněny i o zdravotní cvičení. Při lekcích se využívají pomůcky.

Obsah lekce: Na začátku si vyzkoušíme krátkou relaxaci a dechové techniky. Následuje rozcvička a praxe pozic dle zaměření lekce (centrum těla, záklony, předklony, torze, pozdrav měsíci …). Součástí každé lekce je závěrečná relaxace s meditací zaměřená na rozvoj pozitivních kvalit mysli (nejčastěji tzv. mettá – všeobjímající láska). Vše tak, abychom podpořili náš pocit vnitřní pohody..

Kurz je vhodný pro úplné začátečníky anebo mírně pokročilé, co už se s jógou někdy seznámili, obsah lekce je vždy přizpůsoben účastníkům. Při zájmu o kurz či o více informací mi napište na email.

Cena:  135 Kč / lekce v rámci kurzu, lze přijít i jednotlivě za 160 Kč

O lektorce

„Budete-li se snažit porozumět celému vesmíru, nepochopíte vůbec nic. Jestliže se pokusíte porozumět sobě, pochopíte celý vesmír.“ (Buddha)

Cvičení hatha/jógy může pomoci právě lepšímu porozumění svému tělu.  Naučit se držet jej a pohybovat se tak, aby bylo zdravější a lépe si všímat jeho signálů. Snažím se o to v rámci svých lekcí a také o to, aby člověk odcházel s odpočatou hlavou a „v pohodě“.

Pracovala jsem devět let v neziskové organizaci o.s. InternetPoradna.cz jako manažerka (2003-2012) a zde jsem si bohužel brzy „potykala“ s bolestmi zad. To mě přivedlo k pravidelnému cvičení u Janči Kvapilové (od roku 2005), jíž jsem velmi vděčná za uvedení do světa jógy a inspiraci k tomu, jak pestrá jóga může být. Díky povinným náslechům v rámci jednoho lektorského kurzu jsem objevila Iyengar jógu, kterou vede v Olomouci Pavlína Pořízková, kam nyní docházím pro inspiraci i prohloubení vlastní praxe. Na své cestě jsem se také potkala s Buddhovým učením rozvoje mysli (2002-2021), jehož poznatky při práci s myslí při cvičení využívám dosud.

Vedle toho jsem absolvovala 3-letý kurz zaměřený na Psychosomatiku (UPOL, ukončen 5/2022), kde jsem se naučila hlubší souvislosti a další metody práce s tělem a myslí.

Nejprve jsem vedla kurzy jógy pro osoby se zdravotním znevýhodněním a asi od roku 2011 předcvičuji v Centru Vitality. Vedla jsem také kurzy gravidjógy, jógy pro maminky po porodu s miminky a relaxační cvičení s prvky jógy ve Snoezelenu Olomouc. Nyní vedu lekce jógy v Centru vitality a Snoezelenu Olomouc.

Hlavním zaměřením mých lekcí je prevence bolestí zada dalších potíží. Na lekcích se proto snažím podrobně navést k tomu, aby bylo provedení cviků správné. Nezdráhám se využívat i pomůcky a snažím se maximálně o individuální přístup. Vše samozřejmě s důrazem na to, aby se zrelaxovala v průběhu cvičení i mysl.

Vzdělání a absolvované kurzy

Vystudovala jsem sociální práci a „řízení neziskových organizací“ na FHS UK (Mgr.). Józe se věnuji od roku 2005 a asi od roku 2009 jsem začala zastupovat lektorku a pak i vést samostatné lekce. Mám cvičitelský kurz lektora jógy III. stupně (Unie jógy) a II. Stupně (Jóga Brno). Při závěrečné práci jsem se zaměřila na jógu pro těhotné a zdravotní účinky různých ásan.

Také jsem absolvovala kratší kurzy pod vedením Jany Kvapilové, Dalibora Štědroňského, Shivy Shankara, kurz Jógové terapie a kurz dynamické jógy Zuzany Valouškové (Geofrey Deveraux), kurz „Jóga v rehabilitaci“ Radky Crhonkové a krátký kurz Iyengar jógy. V roce 2022 jsem dokončila 3-leté vzdělávání v Psychosomatike na Institutu sociálního zdraví UPOL (některé absolvované semináře:  druhy psychosomatických poruch, význam attachementu, jacobsonova progresivní svalová relaxace, autogenní trénink, hypnóza a mnoho dalšího).

Zájmy

Mým největším koníčkem je trávit volné chvilky s rodinou – zejména s mými dvěma dětmi (6 a 4 roky), které mi přinášejí hodně radosti i výzev pro vnitřní rozvoj. Ráda cvičím jógu a hledám cviky které pomáhají při různých zdravotních obtížích, čtu beletrii a psychologickou literaturu a ve volných chvílích se také věnuji pobytu v přírodě.

Těším se na setkání s vámi

Ivča Svobodová

Reference

1) „Ahoj Ivčo, kurzy jógy vedené Tebou mě zaujaly hned první hodinu (byla to moje vůbec první hodina jógy v životě :o), protože jsou vedeny profesionálním a přátelským přístupem. Každému z nás si se věnovala individuálně, abychom se pozice naučili správně a tempo bylo přizpůsobené všem účastníkům – na tom se mi líbilo to, že jsi u některých pozic ukázala navíc i její pokročilejší možnost, a komu to už tělo dovolilo, vyzkoušel. Jako nejpřínosnější hodnotím to, že hodiny byly spojené i s úvodním uvolněním, dechovými cvičeními a meditacemi, vše jsi vysvětlovala logicky a hlavně i zdůrazňovala to, na co je určitý způsob dýchání nebo konkrétní ásany dobré, protože člověk celé cvičení a vztah k jóge pěstuje nejen tělesně, ale i srdcem (každého může zajímat více a méně zaměření na určitou oblast (co posiluje imunitu, co je dobré vynechat při nachlazení, co omlazuje apod…) a tím se zvýší i jeho zájem a motivace :o). Osobně se mi velmi líbily i moudrosti na závěr cvičení, vždy nějaký citát k zamyšlení, který byl po cvičení a uvolnění silným nakopnutím k dalšímu rozvoji! Děkuji za seznámení s jógou! Ivet“

2) „Několik let jsem chodila do kurzu Pohodové jógy, které jsi vedla v centru Vitality. Bylo to pro mě hodně příjemné. Mám tělesné postižení, tak je pro mě náročnější vybrat si cvičení, které by mi vyhovovalo. Ve Tvém kurzu se mi líbil Tvůj individuální přístup ke každému. Při pro mě náročnějším cviku jsi mi vždycky nabídla alternativu, kterou jsem zvládla. Dobré byly relaxace před a na konci hodiny, vždy jsem si mohla odpočinout, prodýchat se a obnovit síly.  Přiblížila jsi mi pestrý svět jógy. Díky za to. Andy“

3) „Cvičení s paní Ivanou Svobodovou mi přináší více než jen zdroj pravidelného pohybu. Je to odreagování fyzické i duševní, kdy můžete prostě jenom být, vnímat pohyby vašeho těla, cítit hluboký klid uvnitř sebe a načerpat nové síly. Odcházíte odpočatí a máte chuť a sílu dokončit všechny úkoly, která vás čekají ve zbývající části dne. Závěrečná relaxace a myšlenka vás přiměje vážit si věcí, které v životě máte a podívat se na věci i z jiného úhlu pohledu. Není to jen cvičení, je to pohlazení na těle i duši. Jana“