Ranní jóga vás „nakopne“

Začněte den jógou

„Vstávat ááá cvičit. A prooč? Protože je ráno.“

Vzpomínáte na králíky z klobouku? Já ráda. A dnes mi vytanula tato milá vzpomínka, když jsem se rozhodla napsat článek o ranním jógování. S ranními lekcemi jógy jsem vlastně začala už v roce 2007. Nebyly příliš populární. V Olomouci takto brzkou jógu ještě nikdo nevedl. A komu by se chtělo po ránu cvičit? Že by raději ranní kafíčko? Upřímně, vyžaduji obojí a také si obojí s požitkem vychutnávám.  Zpočátku jsem na této lekci vítala pouze jednu či dvě zájemkyně.  Nadšení mě neopouštělo a u těchto lekcí jsem setrvala s trpělivostí a vírou, že se řady rozšíří a možná přinese ranní jóga do života i jiným ten neopakovatelný ranní „rituál“ krom čištění zubů, chutného čaje a dalších pro nás obvyklých ranních činností. 

A dnes? Ranní lekce jógy nabízí už řada lektorů a mě těší, že zájem o časné ranní lekce podstatně vzrostl.  Začít den den s protaženým i uvolněným tělem a zklidněnou myslí je prostě jiné, než se ráno rychle odbýt a pospíchat za svými povinnostmi. Nejen, že tělo dobře naladíte, ale i vaše tvář se rozjasní. Čím to? Tak za prvé máte ze sebe radost. Překonali jste se a došli na ranní jógu, případně jste se přesvědčili a svou jógovou podložku rozložili doma. Obojí má stejný užitek. Vaše mysl je po spánku klidnější, žaludek prázdnější, celý den je teprve před vámi. Žádná tíha ve vás. Můžete tento práh dne zprvu prožít tak, že se obrátíte nejdříve do svého nitra. Procítíte zklidňující harmonii, podpoříte svou vyrovnanost tím, že zanecháte veškeré pracovní i rodinné povinnosti, otevřete dveře pouze prožitku přítomnosti. A v tom vnímám významný potenciál.

Jak na to

Pomalými a jemnými pohyby začnete postupně „probouzet“ své svaly, klouby, šlachy, podpoříte krevní oběh, nervovou i lymfatickou soustavu. Necháte se vést pocity a svými možnostmi. Povzbudíte své tělo jógovými pozicemi tak, abyste mohli svou fyzickou pružnost, sílu a schopnost uvolnění a klidu přenášet i do svých každodenních činností.  O nastřádané pocity vyladěné mysli i těla se následně podělíte i s těmi, které během dne potkáte.

Když se na svých lekcích ptám, jaký je největší problém pro vlastní domácí cvičení, častá odpověď zní „nemám kdy“. Je to téma na jiný článek, ale chci jen zmínit to, že není třeba ráno cvičit a meditovat dvě hodiny. Je velmi přínosné, když si třeba nastavíte rámec dne malým osobním rituálem. Stačí třeba 15 minut.  Vytvořte si jakoukoliv pro sebe příjemnou sestavu nebo cvičení, nechte se inspirovat, ale nejvíce důvěřujte sami sobě a svým potřebám.  Setrvejte u svého cvičení s vytrvalostí a pravidelností a jak jsem uvedla na začátku, mějte ze sebe radost. Poté se vaše čtvrthodinová ranní jóga samovolně začne prodlužovat a vy nebudete chtít skončit, ale nezapomínejte, že ostatní se na vás,  usměvavé a skvěle naladěné také těší.

Janka