Co zažijete na Rabu

S jistotou prožijete jógové souznění –tělo – mysl – dech v jednom plynutí. Nebe je vám střechou a země náručí pro chvíle, kdy pečujete o své tělo, mysl i duši. To nechť je odrazovým můstkem k vědomí svého „já“ a možná přijde i KOUZELná změna. „Já“ tu nachází možná schůdnější cestu, než-li ve městě, k prostoru, kde je klid, žádný konflikt, žádné chtění či nechtění.

IMG_2057

Pro náruživé chodce-turisty lačné okouzlujících výhledů se tu pne hřeben s nejvyšším vrcholem Kamenjakem. Zaplavíte své oči i srdce při západu slunce i v pravé poledne pocitem sepjetí se vším co je všude kolem vás. Blízké ostrovy tu potkáte jako na dlani a bude se vám chtít vzlétnout nad širé moře jako rackům i orlům, kteří tu kroužili nad mou hlavou a skalistým hřebenem. Půvabná hospůdka poskytne zázemí pro odpočinek i osvěžení. Žabky musíte vyměnit za pevnou obuv neboť rozkvetlá bodláčí, ač skvostná pro pohled, a kamenitý terén vyžadují jistý krok.

Vůně ostrova – ach, jak omamná, hltám ji každým nádechem. Směs borovicových stromů, moře, rozkvetlé levandule a místních bylin v naprosté čistotě marně přenáším zpět domů. Jen levandulový olejíček mi připomíná tento kout země, dosud jsem nenašla voňavější místo.

IMG_2038

Slunce je okouzlující, hřejivé a hladivé, ale občas je příjemné zažít stín lesa, který poskytne úkryt a možná i střípek dobrodružství. Hraji si tu na Robinsonku, když se prodírám sama stezkou obklopenou „pralesem“. Takový může ve vás být i les Dundo – přírodní rezervace, která dýchá klidem, cvrkotem cikád a je dostatečně rozlehlá, abyste mohli objevovat stále nové a nové stezky, možná i setkání s místními obyvateli – hady a ještěrkami. Protínám pavučiny, které se pnou nad chodníčkem, nepříliš mnoho zájemců má tento stinný les, skrze který se můžete toulat celý den a pak, na romantické odlehlé pláži svlažit své tělo.

IMG_2009

Mé nitro jásá a zároveň se naplňuje hlubokým klidem a mírem, když můžu kráčet rabskými uličkami, bílé vápencové kameny mě obklopují ze stran, jež tvoří zdi domů, ale také se jich dotýkají má chodidla. Jako bych se octla v jednom uceleném prostoru, čistota bílé barvy a příjemný chládek působí tak, že mysl dostává červenou a můžu se tak octnout v tady a teď zcela přirozeně. Stav bezčasí je podtržen návštěvou kostelíčka, stojícího na úplném konci historické části Rabu, jakoby vše chtěl podržet a pozastavit v bdělé přítomnosti, nenechat rozplynout ve světě plném impulsů. Vůně kadidla a svatý Antonín mě již po několikáté obejmou a usadí do lavice, která se mi vždy jen těžce opouští. Já vím, umět být tady a teď v běžných každodenních činnostech je právě to nejdůležitější. Přesto mě při pobytu na Rabu vždy mnohokrát tato oáza kostelíčka přivábí.

IMG_2116

Sladké nicnedělání – dolce fare Niente – jak se dozvíte ve filmu „Jíst meditovat,milovat“ je typické pro alespoň částečné chvíle dovolené. Mívala jsem přitom vždy pocity neužitečnosti, ztráty času. A teď? Užívám si každým pórem chvíli, kdy se naprosto odevzdávám v pozici šavásáně (lehu na zádech) hřejivým paprskům slunce na romantické oblázkové pláži. Je jich tu k takovému dlení opravdu dostatek, navíc koruny borovic poskytují i příjemnou oázu stínu, a když už je tělo natolik prohřáté, tak stačí se jen ponořit do průzračného hávu moře. A k dětské radosti mi stačí zapůjčené brýle, skrze něž můžu nejen splývat, ale i splynout snadněji s mořským životem. Je to tak nádherné mít nad sebou nebo pod sebou hejno kouzelných rybiček!

IMG_2016

Nejen užitečné, ale opět použiji slovo romantické, jsou plavby lodí pro pevninské obyvatele. Vzbuzují nesmírnou pokoru, protože v tu chvíli je vidět naše „maličkost“ opravdu zřetelně. Jsem jako kapka v moři. Příroda vyjadřuje a prosí o respekt. Na Rabu ji lze vnímat každým pórem, úcta mě provází, ať už vítr duje celou noc a moře se rozvlní nebo snese prudký déšť, než se zase vrátí hřejivé paprsky slunce.

IMG_2125

A pokud nemáš „parťáka na cestu“, nezoufej. Být sama nemusíš, kolektiv jógových nadšenců Tě každé ráno a večer přivítá a mezitím promlouvej k sobě, nebo mlč sama se sebou. Zažívej ticho, poznávej svá zákoutí, těš se z přírody, objevuj sama sebe a cesty k novým obzorům vnitřním či vnějším. Poslouchej zpěv ptačí, řeč racků a když sedíš na pláži nechej smýt zvuky a pohyby vln vše tíživé, těžké a bolestné v sobě. Pročisti se a zůstaň v tom vyklizeném prostoru šťastná v pouhém bytí.

IMG_2060

A jistě něco navíc.

Janka