Rozhovor s Katkou Němcovou

Připomíná vám to něco?

Chodíte do svého oblíbeného jógového centra, na svoji oblíbenou lekci, máte oblíbenou lektorku nebo lektora a občas byste se jich na něco zeptali?

Je to snad pocit, že nechcete vypadat zvědavě, nebo máte dojem, že by na vás neměli čas, nebo vám to nedovolí obyčejný strach, se nezeptáte vůbec na nic…

Ráda to tady a teď udělám za vás a o rozhovory se v průběhu příštích měsíců s vámi podělím.

Je jen na vás, zda si k tomu zapálíte voňavou svíčku, dáte si šálek oblíbeného čaje nebo kávy, zachumláte se pod hřejivý pléd a jednoduše si to užijete 

Zvu vás tedy do zákulisí lektorky Katky Němcové.

Jak ses vlastně dostala ke cvičení jógy?

Poprvé jsem zažila ukázkovou hodinu jógy na školení cvičitelů III. třídy aerobiku v Praze v roce 2003, pak na vysoké škole, kdy jsme jeli z fakulty tělesné výchovy k moři a cvičili jsme na písečné pláži při svítání slunce. V té době jsem předcvičovala aerobic, indoor cycling, aqua aerobic, tak mi přišlo fajn si tuto kombinaci doplnit i jógou, kurz jsem absolvovala v roce 2008. Od té doby se mám pořád co učit a nabírat zkušenosti, poznatky atd.

Co je mimo jógu tvojí největší vášní?

Kolo, voda, turistika, péče o čtyřnohé členy rodiny – malinká jezevčice Ťulda a kocour Bertík, zahrádka…

Jaká byla tvoje představa o životě, když jsi byla malá. A jaká je realita?

Chtěla jsem být veterinářkou, vždy jsem tíhla k přírodě, vystudovala jsem MZLU v Brně a přes projektantku pozemkových úprav, průvodkyni na zámku jsem se dopracovala k úřednici na Magistrátu v Olomouci na odbor ŽP, což mě nyní naplňuje a baví.

Která kniha tě v životě nejvíc ovlivnila?

OPEN Otevřená zpověď – Andre Agassi – tu mě půjčila kamarádka do porodnice, nikdy jsem tak rychle neměla přečtenou knihu!

Rybí muž – Matthew Mohlke, Martin Strel  

Okamžiky štěstí – Patrik Hartl

Co tě baví v této době? A co naopak méně…

Cestování, studijní programy v zahraničí. To vidím jako skvělou příležitost naučit se např. cizím řečem, trošku se i oťukat, získat spoustu nových zkušeností.

Občas mě potrápí v dnešní době technické vymoženosti kolem nás, můžou být sice dobrými pomocníky, ale všeho moc škodí. Například když s manželem kupujeme do domácnosti pračku, žehličku, školní pomůcky atd. –  nevíme, pátráme, studujeme recenze. Nakonec vždy vybereme.

Jaký byl tvůj největší „odvaz“ v životě?

Narození dvojčat. Je to pro mě nezapomenutelný zážitek!

Nevím, jestli tohle je odvaz, nic jiného mě nenapadá, do extrémů nechodím (představuji si skok z letadla, padákem, bungee dumping), ale jak se říká: „Nikdy neříkej nikdy“.

Co ti dělá radost a co je pro tebe smyls?

Rodina, přátelé, záliby, smích, spokojení klienti na hodinách jógy, když se něco povede.

Smysl – jako první se mi vybaví vnímání věcí skrz tělo (čich, hmat, sluch, chuť), smysl pro něco – vnímavost pro nějakou oblast a činnost (např. pro humor, pro spravedlnost…), věc má nebo nemá smysl – že stojí se o něco pokusit.

Čeho se nejvíc bojíš?

Medvědů – před narozením dětí jsme byli s manželem na dovolené na Slovensku, kamarádi sjížděli řeku, ale dle mého stavu byla bezpečnější turistika, když jsme spolu někam šli, pořád jsme mluvili, mlátili klacíky o sebe, abychom medvědy vyplašili. Místní domorodci nám vyprávěli historky s těmito šelmami, což nám moc nepřidalo. Z těch mám opravdu strach, naštěstí u nás na Hané zřejmě medvědi nehrozí.

Co se ti vybaví, když se řekne slovo láska?

Důvěra, porozumění, něha, upřímnost, kontakt.

Jaké životní motto je ti nejblíž?

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“— Jan Werich

Zdroj:citaty.net/vtipne-citaty

Děkuji za milý rozhovor.

Jitka Šínová

… z mého vnitřního zákulisí…

Na setkání jsme si nemohly vybrat lépe. Bylo to krásné páteční odpoledne, v parku, kdy podzimní kulisy vytvořilo padající listí a slunečná obloha nad námi. Přestože měla Katka za sebou hektický den, energie a smích ji rozhodně nechyběly. Po našem setkání už měla v hlavě další úkoly a plány… nezapomenout vyzvednout sedmiletá dvojčata a připravit tiramisu a jiné dobroty na jejich narozeninovou oslavu.

Redaktorka Jitka Šínová

Pracuje v nakladatelství a více jak 10 let se věnuje józe, která se stala přirozenou součástí jejího života.

Ve volném čase medituje, cestuje, čte, píše články, je kreativní a jednou by se ráda vrátila k oblíbenému malování.

Baví ji pečení muffinů, se zájmem si s ní popovídáte nejen o vaření, ale o všech životních situacích, v kavárně nebo u dobrého piva.

Má ráda módu, kterou ale bere s nadčasovou lehkostí a zůstává vždy sama sebou.

Je věčnou optimistkou, se smyslem pro humor a její celoživotní motto je: v jednoduchosti je krása.

Za všech okolností se na ni můžete spolehnout a nejčastěji ji zastihnete s upřímným úsměvem od ucha k uchu.