Připomíná vám to něco?
Chodíte do svého oblíbeného jógového centra, na svoji oblíbenou lekci, máte oblíbenou lektorku nebo lektora a občas byste se jich na něco zeptali?
Snad pocit, že nechcete vypadat zvědavě nebo máte dojem, že by na vás neměli čas nebo vám to nedovolí obyčejný strach, se nakonec nezeptáte vůbec nic…
Ráda to tady a teď udělám za vás a o rozhovory se v průběhu příštích měsíců s vámi podělím.
Je jen na vás, zda si k tomu zapálíte voňavou svíčku, dáte si šálek oblíbeného čaje nebo kávy, zachumláte se pod hřejivý pléd a jednoduše si to užijete
Zvu vás tedy do zákulisí lektora Pepy Trčky.
PEPO, co pro tebe znamená Jóga a v čem tě nejvíce ovlivnila?
Jóga je pro mě prostředek, jak zvládat život s větší lehkostí. Jsem vděčný za její terapeutické účinky na mou roztržitou mysl. Díky cvičení hathajógy, kterou praktikuji doma i na lekcích, se snadněji dostanu přes hluk svých myšlenek a tužeb ke svému cítění. Žít tzv. na pocit je pro mě, jako pro muže, veliký dar.
Kdo z českých nebo světových učitelů/lektorů je ti blízký?
Světovým učitelem číslo jedna je pro mě André van Lysebeth. Znám jeho přístup k józe pouze z knih, přeneseně potom z několika lekcí jeho následovníků. Pokud jde o blízkost, vnímám jako velmi inspirativní cestu jógy, kterou se vydala Janka Kvapilová. A to nejen na svých lekcích a ve svých textech, ale i na celkové pouti životem.
Čeho nejvíce si vážíš obecně u lidí, kteří chodí na tvoje lekce?
Toho, že se mnou dokáží mluvit i o běžných věcech svého života. Mají chuť se setkávat i mimo prostor určený ke cvičení. Také dalších věcí, ale ty už jsou konkrétní:-)
Proč podle tebe cvičí jógu více ženy než muži?
U mužů do určitého věku převládá potřeba vybít přebytečnou energii. U chlapců se to projevuje v rámci divočejší hry. U aktivních dospělých mužů v rámci dynamičtějších sportů. U těch pasivních bohužel sledováním těchto sportů z gauče, nebo od piva. V pozdějším věku jsou u mnohých z první skupiny překážkou různá zranění, u druhé skupiny přebytečná kila. Energetická struktura je oslabená. Z jógy už neplyne takový užitek. U žen převládá schopnost s energií dovedně zacházet.
Pokud se jako holky nenechají zmanipulovat při dětské hře, nebo jako ženy náročným zaměstnáním (počítám do toho i nároky vlastních dětí a partnerů), otevírá se pro jógu v jejich energetické struktuře větší prostor.
Jak by se podle tebe měl chovat jogín ke svému okolí, k přírodě?
Tak, jako ke svému tělu. Je dobré mít zdravé tělo a okolní přírodu. Mohou být zdrojem inspirace aenergie pro rozvoj pozitivních kvalit jako je respekt, poctivost a obdiv. Vědomí a praxe těchto kvalitumožňuje stále ještě přístup k tělu a přírodě jako k chrámu a ne potravinovému obalu či skládce. Jedůležité umět třídit odpad, důležitější je umět ho recyklovat:-)
Máš koníček, který by do tebe nikdo neřekl?
Rád občas kouřím tabák peruánských šamanů Mapacho, který k nám dováží jeden můj známý. To užse ale pomalu rozkřiklo:-)
Jaká byla tvoje představa o životě, když jsi byl malý?
Přál jsem si střídat život ve městě s životem na venkově. To se mně do jisté míry pořád daří. Takyjsem měl představu, že dětskou hru by měli chápat do jisté míry i dospělí. Tomu se znovu učím sdětmi, se kterými pracuji ve školce a ve škole.
Kdybys měl strávit rok někde o samotě, na jakém místě by to mělo být, aby to pro tebe bylopříjemné?
Umím si představit nějakou lesní samotu v našich podmínkách. Ke spokojenosti bych ale potřebovalschopného provianťáka a taky alespoň stručné zprávy od ženy a syna:-)
Na co se v současnosti nejvíce těšíš?
Na to, co se od svého čtyřletého syna znovu naučím. Méně se těším na to, co se o sobě od nějdozvím, když mně to nepůjde:-)
Jaké životní motto je ti nejblíž?
Všechno má svůj čas.
Děkuji za rozhovor.
Jitka Šínová
… z mého vnitřního zákulisí…
Popravdě, lehký „vítr“ před setkáním s lektorem Pepou, jsem měla. Přece jen za tu dobu, co cvičím jógu, jsem zvyklá na lekcích bavit se téměř se samými „jogínkami“. Často ale přemýšlím o tom, proč cvičí jógu více ženy než muži. Nad touto otázkou jsme spolu s Pepou debatovali a líbilo se mi, že by se vůbec nebránil tomu, otevřít lekci „Only For Men“. Takže milé ženy, které právě čtete tento rozhovor a máte doma muže, který by rád s jógou začal nebo si ji chtěl jednoduše vyzkoušet a nechce se mu do dámské skupiny, je tady šance, že by se v tomhle směru mohlo něco změnit.
Díky Pepovi jsem si uvědomila, že když o sobě říkám, že jsem se jógou zklidnila, tak mám pořád ještě co dělat. Když slyšíte jeho klidný hlas a projev, tak pochopíte, o čem že to je říkat „Jóga mě zklidnila“.
Redaktorka Jitka Šínová
Pracuje v nakladatelství a více jak 10 let se věnuje józe, která se stala přirozenou součástí jejího života.
Ve volném čase medituje, cestuje, čte, píše články, je kreativní a jednou by se ráda vrátila k oblíbenému malování.
Baví ji pečení muffinů, se zájmem si s ní popovídáte nejen o vaření, ale o všech životních situacích, v kavárně nebo u dobrého piva.
Má ráda módu, kterou ale bere s nadčasovou lehkostí a zůstává vždy sama sebou.
Je věčnou optimistkou, se smyslem pro humor a její celoživotní motto je: v jednoduchosti je krása.
Za všech okolností se na ni můžete spolehnout a nejčastěji ji zastihnete s upřímným úsměvem od ucha k uchu.