Jestřábová Lucie

Jádro ženy – cvičení pro maminky (nejen) malých dětí

Těhotenství a mateřství přináší mnoho krásného, s naším tělem ale dokáže pořádně zamávat.

Řada maminek se potýká s

  • inkontinencí (únikem moči)
  • bolestmi zad
  • povoleným břichem
  • diastázou (rozestupem břišních svalů)
  • zvýšeným rizikem vzniku břišní kýly

Řešením je jemné a vědomé cvičení svalů středu těla, zejména pánevního dna a hlubokých břišních svalů.

Čemu se na kurzech budeme věnovat?

  • Naučíme se vědomě ovládat svaly pánevního dna a a příčný sval břišní. Budeme je zapojovat při jemných, ale efektivních cvicích a postupně budovat jejich sílu. Pomyslně budeme utahovat korzet kolem Vašeho bříška, aby nejen dobře vypadalo, ale také aby bylo plně funkční a „podrželo“ Vás při každodenních činostech.
  • Naučíme se (znovu) správně dýchat – během těhotenství začínáme dýchat velmi povrchně, protože jinak to s miminkem v bříšku ani nejde. Bohužel řadě z nás tento nevhodný styl dýchání zůstane i po porodu.
  • Protáhneme ztuhlé partie, zejména oblast horních zad, ramen a prsních svalů, které jsou zatěžovány při péči o naše ratolesti.

O lektorce

Téma pánevního dna mi bylo blízké už v dospívání, protože ženy v mé rodině si z těhotenství a porodů odnesly inkontinenci. Odmítala jsem se smířit s tím, že „je to po dětech normální“ a že to budu mít taky. Internet stále dokola opakoval Kegelovy cviky, já roky cvičila svěrače a divila se, že když je to tak jednoduché, tak jak někdo může mít vůbec nějaký problém. Bohužel to tak jednoduché právě není a cvičení svěračů k ničemu nevede.

Po narození dcery jsem absolvovala online kurz Školy pánevního dna od Renaty Sahani a naučila se zapojovat všechny tři vrstvy pánevního dna, zvlášť i najednou. Hledala jsem ale dál a objevila, že cvičení pánevního dna jako celku, spolu s příčným svalem břišním je z mého pohledu efektivnější a pomáhá nejen s inkontinencí, ale také s povoleným břichem. Jádro musí fungovat jako celek, ačkoliv není na škodu umět jeho svaly aktivovat každý zvlášť.

V říjnu 2022, dva týdny po dceřiných druhých narozeninách se nám narodil syn a moje cesta „zpět“ ke svému tělu začala nanovo. Zpět je v uvozovkách, protože věřím, že těhotenství nás může naopak posunout dopředu. Nejen v psychické rovině, ale i v té fyzické. Nyní je mému synovi půl roku a sama za sebe jsem spokojená, mám radost ze svých pokroků a objevů. A z toho se zrodila myšlenka předat je dál a pomoci ženám ve stejné situaci, které si možná neví rady, ale chtějí vrátit svému tělu něco z toho, co ono dalo jim.

A co dělám, když nejsem na mateřské? Učím chemii a biologii v programu English For the Future na gymnáziu v Prostějově. Také ráda a pravidelně cvičím jógu, tančím a občas si něco přečtu. Na ostatní koníčky bohužel není momentálně čas 🙂

Těším se na vás!

Lucie