Připomíná vám to něco?
Chodíte do svého oblíbeného jógového centra, na svoji oblíbenou lekci, máte oblíbenou lektorku nebo lektora a občas byste se jich na něco zeptali?
Snad pocit, že nechcete vypadat zvědavě nebo máte dojem, že by na vás neměli čas nebo vám to nedovolí obyčejný strach, se nakonec nezeptáte vůbec nic…
Ráda to tady a teď udělám za vás a o rozhovory se v průběhu příštích měsíců s vámi podělím.
Je jen na vás, zda si k tomu zapálíte voňavou svíčku, dáte si šálek oblíbeného čaje nebo kávy, zachumláte se pod hřejivý pléd a jednoduše si to užijete 😊
Zvu vás tedy do zákulisí lektorky Jarmily Riegerové
Paní Jarmilo, jak jste se vlastně dostala ke cvičení chuej čchun kung?
V roce 1996 jsem se dostala ke knížce Moniky Hackel, která toto cvičení popisuje a uvádí i jeho pozitivní účinky. Cvičení mne zaujalo a začala jsem se je učit, nejdříve se dvěma dalšími nadšenci ze Šumperka, později i v Číně. Je to velmi vhodné cvičení pro seniory.
Co je pro Vás z chuej čchun kung užitečné?
Chuej čchun kung je dynamické cvičení a je možno je cvičit různými způsoby. Sestava splňuje moderní požadavky na terapeutické cvičení nejen pro seniory – zvyšování pružnosti, posilování svalů dolních končetin, uvolnění kloubů, rovnovážné cvičení a podobně. Vždy začínáme vnějším i vnitřním úsměvem.
Jak jste se zmínila, před léty jste byla v Číně. Na co nejraději vzpomínáte v souvislosti s Vaší návštěvou?
Je to již dávno. Úžasný byl pobyt na univerzitě v Chengdu spojený s výukou tuina masáží, návštěvy budhistických a taoistických klášterů, v podstatě celá cesta z Pekinu až do Hongkongu. A samozřejmě i cvičení.
V šatně před lekcí jsem viděla samé dámy. Proč podle Vás cvičí chuej čchun kung více ženy než muži?
Muži staršího věku jsou převážně líní. Když jsem ještě učila na Fakultě tělesné kultury UP, garantovala jsem výuku U3V. V zimním semestru byla teoretická výuka, v letním pak praktické ukázky různých cvičení. V zimním semestru byl většinou vyrovnaný počet mužů a žen. V letním semestru se muži záhadně vytratili – zjistila jsem, že přešli na LF UP a tam opět seděli v lavicích a poslouchali přednášky o člověku ve zdraví a v nemoci.
Máte dlouholetou praxi. Jaké největší pochvaly se Vám dostalo?
Jsem antropolog a od roku 1968 jsem učila na přírodovědecké fakultě UP a posléze na fakultě tělesné kultury UP. Naplnila jsem všechny atributy vysokoškolského učitele včetně různých ocenění, práce se studenty mne těšila a ráda se se svými žáky potkávám. Ještě občas učím a i to mne naplňuje. Platí „ co vyzáříš, to dostaneš, co zaseješ, to sklidíš“. V současné době mne těší, že mohu občas lidem pomoci, těší mne jejich úsměv a opětná radost ze života.
Jak nejraději trávíte volný čas, když zrovna necvičíte?
Ze všech sportů mi dnes již zbyla chůze a plavání. Vnučky a vnuci jsou již dospělí nebo téměř dospělí, mám ráda procházky se svým pejskem v lese, je fantastické, když rostou houby . To vše mi umožňuje chata v Dolním Bušínově, kam velmi ráda jezdím.
Ze které maličkosti jste se naposledy radovala?
Z nádherné procházky, modré oblohy a dobrého grogu na závěr.
Vaříte nebo pečete ráda? Máte nějaký oblíbený recept, o který byste se chtěla podělit?
V současné době již vařím velice umírněně, nikdy jsem nebyla „vášnivá“ kuchařka.
Čemu teď věnujete nejvíce času a energie?
S časem a energií se snažím hospodařit vyrovnaně, abych zvládla vše, co chci udělat. Občas ještě vedu různé kurzy, učím, cvičím a samozřejmě musím i odpočívat. Z tohoto pohledu miluji meditace.
Jaké životní motto je Vám nejblíž
Vyznávám 5 pravidel reiki a snažím se podle nich žít – právě dnes se zbav hněvu, právě dnes se raduj, všechno co děláš, dělej s radostí a láskou, chovej se laskavě ke všem bytostem ve své blízkosti, buď vděčná za všechna požehnání, kterých se ti dnes dostává.
Děkuji za rozhovor.
Jitka Šínová
… z mého vnitřního zákulisí…
Přestože jsem se s lektorkou paní Jarmilou setkala prvně, zaujala mě svým klidem, nadhledem a jiskrou v očích. Stejné jiskry jsem si všimla i v očích dam, které přicházely na její lekci. S tím, co paní Jarmila řekla: „ co vyzáříš, to dostaneš, co zaseješ, to sklidíš“ mi mluvila z duše. Ano, takhle pěkně jednoduše to funguje i u mě. 😊
Redaktorka Jitka Šínová
Pracuje v nakladatelství a více jak 10 let se věnuje józe, která se stala přirozenou součástí jejího života.
Ve volném čase medituje, cestuje, čte, píše články, je kreativní a jednou by se ráda vrátila k oblíbenému malování.
Baví ji pečení muffinů, se zájmem si s ní popovídáte nejen o vaření, ale o všech životních situacích, v kavárně nebo u dobrého piva.
Má ráda módu, kterou ale bere s nadčasovou lehkostí a zůstává vždy sama sebou.
Je věčnou optimistkou, se smyslem pro humor a její celoživotní motto je: v jednoduchosti je krása.
Za všech okolností se na ni můžete spolehnout a nejčastěji ji zastihnete s upřímným úsměvem od ucha k uchu.