Připomíná vám to něco?
Chodíte do svého oblíbeného jógového centra, na svoji oblíbenou lekci, máte oblíbenou lektorku nebo lektora a občas byste se jich na něco zeptali?
Snad pocit, že nechcete vypadat zvědavě nebo máte dojem, že by na vás neměli čas nebo vám to nedovolí obyčejný strach, se nakonec nezeptáte vůbec nic…
Ráda to tady a teď udělám za vás a o rozhovory se v průběhu příštích měsíců s vámi podělím.
Je jen na vás, zda si k tomu zapálíte voňavou svíčku, dáte si šálek oblíbeného čaje nebo kávy, zachumláte se pod hřejivý pléd a jednoduše si to užijete 😊
Zvu vás tedy do zákulisí lektorky Světluše Kostrunkové.
SVĚTLUŠ, proč jste začala cvičit tai-chi a co pro vás znamená?
Někdy před 23 lety jsem potřebovala nějaký jiný pohyb něž aerobik. V jednom časopise jsem si přečetla článek o tai-chi a už samotné slovo mi přišlo zajímavé až magické. Tai-chi pro mě znamená hlavně zklidnění.
Vzpomenete si na vaši první lekci? Jaká byla?
Byl to šok. Takto jsem vnímala svoji první lekci tai-chi. Šla jsem cvičit, ale tam se meditovalo, povídalo o energii, lektorka měla na sobě roztodivný obleček a o klasickém cvičení to moc nebylo. Ale zvědavost mi nedala a vydržela jsem do konce.
Kdo vám nejvíce utkvěl v srdci jako zdroj inspirace?
Srdeční zdroj inspirace je pro mě Mistr Zhong, můj učitel ze školy tai-chi z Wudangských hor.
Lektorka tai-chi, je to váš splněný sen?
O tom, že bych se stala lektorkou jsem moc nepřemýšlela. Spíše jsem měla velký sen vidět tai-chi v zemi, ze které vychází a vidět lidi na ulicích cvičit… Ten sen jsem si splnila. Baví mě, když můžu lidem předávat zkušenosti, které jsem načerpala a kterým sama věřím.
Z jakého důvodu nejvíce chodí lidé na vaše lekce? Chodí více ženy nebo muži?
Moje hodiny navštěvují převážně ženy. Říkám jim „seriózní dámy“, které rády dělají něco pro sebe – přijdou si zacvičit, potom společně zajdou na kávu, aby si popovídaly. Hodně žen přichází po překonání vážné nemoci, aby se zklidnily a načerpaly energii. Ve skupinách mám ale i několik mužů. Cvičím také se slepými či slabozrakými lidmi.
Vím o vás, že jezdíte na studijní pobyty do Číny. Najdete si během pobytu, kromě studia, čas na cestování? Jaké místo byste doporučila navštívit? A máte tam i nějaké svoje oblíbené?
Ano, studium 6-7 hodin denně ve škole tai-chi v oblasti Wudangských hor, je jedna část mého pobytu, kdy se učím, zdokonaluji a opravuji již naučené. Tu druhou část věnuji cestování a objevování života. Zajímají mě spíše méně turisticky známá místa a hlavně příroda. Právě Wudangské hory, kde je mnoho chrámů, škol tai-chi a hodně odlehlých míst, kde za celý den putování nemusíte potkat „nikoho“ je oblíbené místo, které bych doporučila navštívit.
Dokážete odjet na cesty s minimem věcí nebo berete věci „pro všechny případy“ a „co kdyby se hodily“? Píšete si třeba deník nebo zápisky z cest?
Na cesty odjedu klidně s minimem věcí. Vše si nesu na zádech sama a jedině tak určíte, co je důležité a co nepotřebujete. Co nemám nebo zapomenu, tak vlastně nepotřebuji. Deník si píšu vždycky – co jsem navštívila, hlavně co se kde nečekaného přihodilo a kde bylo báječně.
Umíte odpočívat? Co ráda děláte, když odpočíváte?
Odpočívat určitě umím – s rodinou, s přáteli. Baví mě organizovat nějaké akce, kde se lidé setkávají a aktivně se něco děje. Ale ráda třeba jen ležím a čtu si. Nedělat nic, to snad ani nejde.
Prozradíte, které tři vlastnosti vás nejvíce charakterizují?
Vnímavá ke svému okolí, ochotná, pilná.
Jaké životní motto je vám nejblíž?
Když je žák připraven, učitel se vždy najde.
Světluš, děkuji za rozhovor a milé setkání.
Jitka Šínová
…z mého vnitřního zákulisí…
Nedalo mi to a na závěr jsem se zeptala, zda bere Světluše své jméno třeba jako nějaký symbol?
Sama to vnímá takto. Světluše – světlo – „předávání světla lidem“
Pro zajímavost jen dodávám, že jsem zjistila historický vývoj narození křestního jména „Světluše“ a ten je psán od roku 1940. V celé České republice jsou pouze 2 ženy s tímto jménem. Vězte, že jednou z nich je právě lektorka tai-chi Světluše Kostrunková.
Světluše má ráda barvy, její oblíbenou je červená, kterou vnímá jako zdroj energie. Krásně barevný „outfit“, který měla při našem setkání, toho byl jasným důkazem.
Se Světluší jsme si s jistým humorem povídaly i o tom, že stejně tak jako mě se někdy nechce „vystrčit nos“ z domova, abych šla a protáhla si tělo, to má stejně i ona. Na konci lekce je nám vždy odměnou oboustranná radost z pohybu a hlavně vzájemně předaná energie.
Tak, jako téměř nic v životě nefunguje „na lusknutí prstů“ nebo že „musíme umět všechno hned“ i tai-chi je především o trpělivosti, vytrvalosti k sobě a svému tělu.
Redaktorka Jitka Šínová
Pracuje v nakladatelství a více jak 10 let se věnuje józe, která se stala přirozenou součástí jejího života.
Ve volném čase medituje, cestuje, čte, píše články, je kreativní a jednou by se ráda vrátila k oblíbenému malování.
Baví ji pečení muffinů, se zájmem si s ní popovídáte nejen o vaření, ale o všech životních situacích, v kavárně nebo u dobrého piva.
Má ráda módu, kterou ale bere s nadčasovou lehkostí a zůstává vždy sama sebou.
Je věčnou optimistkou, se smyslem pro humor a její celoživotní motto je: v jednoduchosti je krása.
Za všech okolností se na ni můžete spolehnout a nejčastěji ji zastihnete s upřímným úsměvem od ucha k uchu.